а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слонов

Види и: слон (м.)
слонови
Вид збор: Придавка
Ранг: 15510
Кој се однесува на слон.
Примери:
слонова кожа
Изрази
Брег на Слоновата Коска - држава во западна Африка.