а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слоница

мн. слоници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54292
1. женка на слон
Англиски: elephant
Употреба: Зоологија
2. Заслон за овчарите од невреме.
Англиски: shelter