а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слави

слават; славев; славел; славен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3316
1. Оддава признание на некого или нешто, прославува.
Англиски: celebrate Албански: festoj, kremtoj
Примери:
И во песни го слават.
Ја слават победата.
2. Прави некого славен, истакнува нечија вредност.
Англиски: honour Албански: feston, kremton
Примери:
Го славеле како голем мајстор.
3. (се слави) се прославува
Англиски: celebrate Албански: kremtohet
Примери:
Тој празник се слави насекаде.