а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

славина

мн. славини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9636
Направа за отпуштање течност или гас.
Англиски: faucet
Употреба: Технологија
Примери:
Отвори славина.
Славина за гас
Главата на славината.