а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

славизира

славизираат; салвизирал; славизиран; славизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи некој да биде Словен по јазикот и обичаите, придава на нешто словенски карактер.
Изведенки
славизирање ср.
глаг. им.