а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

славеј

мн. славеи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6445
1. Мала сива птичка со пријатен глас.
Латински: Luscinia megarhynchos Англиски: nightingale Албански: bilbil
Употреба: Зоологија
Примери:
Фатија славеј и го затворија в кафез
(разг.) Пее како славеј.
2. славина
Англиски: faucet Албански: rubinet
Употреба: Дијалектен збор , Технологија