а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

славеник

мн. славеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31838
Тој што се слави.
Англиски: celebrated
Примери:
Ај да го видиме славеникот!
Изведенки
славеничка ж.
мн. славенички