а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слабуњав

слабуњави
Вид збор: Придавка
Ранг: 49550
Што е телесно слаб.
Англиски: weakly
Примери:
Сите деца ѝ се слабуњави.
Изведенки
слабуњаво прил.
Пример: Слабуњаво одеше по дворот.