а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скуси

скусат; скусил; скусен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11791
1. скрати
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Примери:
Ми ги скуси ли панталоните?
Му го скуси животот.
2. Скрати на мера или даде помалку.
Албански: shkurtoj
Примери:
Му скуси малу.
3. (се скуси) се скрати
Англиски: shorten Албански: shkurtohet