а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скршне

скршнат; скршни, скршнете; скршнав, скршнаа; скршнал; (ќе) скршнев, (ќе) скршнеа; (ќе) скршнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7968
1. скрши малку
Англиски: break Албански: thej, këpus
Примери:
Скршни едно парче леб.
2. Сврти нешто во друг правец.
Англиски: turn Албански: lakoj, kthej
Примери:
Скршна од патот.
Скршна кон паркот.
3. Оддалечи се од определена програма, пат и сл.
Англиски: turn Албански: lakoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Скршна од линијата па партијата.