а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скратеница

мн. скратеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14384
1. Скратено пишување на некои зборови.
Англиски: abbreviation Албански: shkurtesë
Употреба: Граматика
Примери:
ЕУ, ОН, НАТО
ООН - Организација на обединетите нации
2. Условно скратување на зборови при пишувањето.
Англиски: abbreviation Албански: shkurtesë
Употреба: Граматика
Примери:
итн., и сл., т.е., и др.