а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скокот

(едн.) скокотот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18393
1. Слабо дразнење предизвикано од допир на кожата придружено обично со смеа.
Англиски: tickle Албански: gilgicje
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Има скокот.
2. Лесно пријатно чувство.
Англиски: tickle Албански: gilgicje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувствуваше пријатен скокот по лицето.