а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скова

сковат; сковал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18711
1. Направи со ковање.
Англиски: forge Албански: farkëtoj
Примери:
Ѝ сковале сребрен венец.
2. измисли
Англиски: invent Албански: konceptoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сковале лаги.
3. Лиши од можноста да се движи, од слобода.
Англиски: nail down
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го скова само со поглед.
4. (се скова) се смрзна, се скамени
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се скова од чудо.