а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склука

склукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш, ненадејно почне да лупа, залупа.
Англиски: start knocking Албански: trokas
Примери:
Едно седна, некој склука на порта
2. Одеднаш почне да жега, жегне.
Албански: djeg, therr
Примери:
Ме склука раната.