а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скапоцен камен

Вид збор: Сложенка
Редок, бесценет минерал што се користи за украс или за посебни намени во технологијата.
Англиски: gemstone
Употреба: Геологија
Примери:
Ласер со рубин.