а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скапан

скапани
Вид збор: Придавка
Ранг: 8792
1. Кој е изгниен.
Англиски: rotten
Примери:
Скапани јаболка.
Скапано овошје.
Скапано дрво.
(разг.) Има скапани пари.
2. Кој загубил сила.
Англиски: tired
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сиот сум скапан.