а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

систематика

мн. систематики
Вид збор: Именка, женски род
1. Класификација на предмети, појави.
Англиски: systematics Албански: sistematikë
2. Наука за распределување на животни и растенија по групи: видови, родови, фамилии и сл.
Англиски: systematics Албански: sistematika
Употреба: Наука
Примери:
систематика на растенијата.