а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синап

Види и: сенф (м.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47083
1. Растение со ситни жолти цветови.
Латински: Sinapis arvensis Англиски: mustard Албански: mustardë
Употреба: Ботаника
2. Семето од тоа растение.
Англиски: mustard Албански: mustardë
Употреба: Ботаника
3. Зачин што се прави од семето на тоа растение.
Англиски: mustard Албански: mustardë, senf
Употреба: Гастрономија