а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сеќава

Види и: сети (св.)
(се) сеќаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 818
1. (се сети) (се) чувствува.
Англиски: sense Албански: kujtoj
2. (се сети) (се) досети.
Англиски: remember Албански: më kujtohet
Употреба: Разговорно
Примери:
Говорам (зборувам) ти, ќерко, сеќавај (дошикај) се, снао.