а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сефте

сефтето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34775
Првата покупка или продажба изутрина или воопшто.
Англиски: beginning Турски: siftah
Употреба: Разговорно
Примери:
По сефтето се познава денот.
Аирлија сефтето!
(разг.) Прави сефте.