а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сетило

мн. сетила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1990
(обично мн.) Органи кај човекот и животните преку кои се примаат впечатоци од надворешниот свет.
Англиски: sense
Употреба: Медицина
Примери:
Сетило за вкус.
Слабо развиени сетила.