а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

серум

мн. серуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46641
Препарирана крвна вода што се дава со инјекции и служи како претпазно средство.
Англиски: serum
Употреба: Медицина
Примери:
Серум против сипаници.