а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сепне

сепнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7535
1. Стори некој да се стресе.
Англиски: twitch Албански: dridhem
2. (се сепне) Се стресе, се собуди се наеднаш.
Англиски: jerk Албански: dridhem
Примери:
Се сепна и погледа во тој правец.
3. се прибере, се вразуми
Албански: habis
Примери:
Ќе се сепне и тој кога ќе ги види децата.