а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сепетка

мн. сепетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34062
кошница, кош, корпа
Англиски: basket Турски: sepet
Употреба: Архаизам
Примери:
Една сепетка јајца.
Изведенки
сепет м.
мн. сепети
Пример: полни сепети овошје