а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сепаратист

мн. сепаратисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16823
приврзаник на сепаратизмот
Англиски: separatist
Употреба: Политика
Примери:
Меѓу жителите на Рајските острови владее поделеност – „федералистите“ и „сепаратистите“ засега се изедначени.