а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сепаратизам

сепаратизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10361
Стремеж кон одделување од некоја целина; стремеж на национално малцинство кон одделување во самостојна држава или автономна област.
Англиски: separatism
Употреба: Политика
Примери:
сепаратизмот во Шкотска