а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семиотика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22424
1. Наука за толкување на знаците и нивните системи.
Англиски: semiotic Албански: semiotikë
Употреба: Лингвистика
2. Наука за симптомите.
Англиски: semiotic Албански: semiotikë, shkenca e simptomeve
Употреба: Медицина
Изведенки
семиотички прид.
семиотичкиот