а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семинар

мн. семинари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12816
1. Практични вежби на студенти по некој предмет или тема во виша наставна установа.
Англиски: seminar Албански: seminar
Употреба: Образование
Примери:
Семинар по македонски јазик.
2. Просторијата во која се одржуваат овие вежби.
Англиски: classroom Албански: klasë, seminar
Употреба: Образование
Примери:
Седницата на друштвото ќе се одржи во семинарот за славистика.
3. Вежби за издигање на квалификациите, знаењето и сл.
Англиски: exercise Албански: seminar
Употреба: Образование
Примери:
Семинар на управувачи.
Семинар за секретари на основни организации.