а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семинарија

мн. семинарии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15479
1. Средна духовна учебна установа, богословија.
Англиски: seminary Албански: seminar
Употреба: Црковен термин
2. Зграда на оваа установа.
Англиски: seminary Албански: seminar
Употреба: Архитектура и градба , Црковен термин