а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семинарист

мн. семинаристи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39270
1. Ученик на семинарија.
Албански: seminarist
Употреба: Црковен термин
2. Човек што завршил семинарија.
Албански: seminarist
Употреба: Црковен термин
Изведенки
семинаристка ж.
мн. семинаристки