а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семилостив

семилостиви
Вид збор: Придавка
Епитет на цареви или на господа - кој покажува голема милост.
Англиски: gracious
Примери:
Семилостив царе.