а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семестар

мн. семестри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24468
Учебно полугодие во виши или специјални средни училишта.
Англиски: semester Албански: semestër
Употреба: Образование
Примери:
Летен семестар.
Зимски семестар.