а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семеник

мн. семеници
Вид збор: Именка, машки род
Ќесичка во која се наоѓа семето на некое растение.
Англиски: seed capsule Албански: fshikëz fare
Употреба: Ботаника