а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семеен

семејни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1684
1. Кој има семејство, кој не е сам.
Англиски: family
Примери:
Јас сум семеен човек.
2. Сврзан со семејството, со животот во него.
Англиски: family
Примери:
Приказната за семејната трагедија ја шокираше јавноста.
семејна слика
семејна среќа
семеен албум
Изрази
(разг.) Семејно огниште.