а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семевод

мн. семеводници
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од сејалка кој служи за подавање на семето.
Албански: farëpërçues
Употреба: Технологија
2. Во анатомијата - канал низ кој минува семето.
Латински: vas deferens Англиски: spermatic duct Албански: spermëpërçues
Употреба: Анатомија