а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сеизмички

сеизмичка
Вид збор: Придавка
Ранг: 27739
Кој се однесува на земјотрес, сврзан со колебањата на Земјината кора; подложен на земјотреси; кој служи за регистрација и изучување на колебањата на Земјината кора.
Англиски: seismic Албански: sizmik
Употреба: Геологија
Примери:
сеизмички појави
сеизмички области
сеизмичка карта