а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмичник

мн. седмичници
Вид збор: Именка, машки род
Весник, списание што се појавува еднаш седмично.
Англиски: weekly
Примери:
Прилогот излезе во еден седмичник.