а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмичен

седмични
Вид збор: Придавка
Што се јавува, што се прави или се произведува еднаш во неделата.
Англиски: weekly
Изведенки
седмично прил.
Секој седми ден.
Пример: Весникот излегува седмично.