а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмина

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26299
Еден дел од целина разделена на седум еднакви дела.
Англиски: seventh
Примери:
Пет седмини (5/7).
Изведенки
седмина бр.
Само за мажи и за мешани лица.
Пример: Имала седмина браќа.