а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмерец

мн. седмерци
Вид збор: Именка, машки род
1. Стих од седум слога.
Албански: strofë me shtatë rrokje
Употреба: Лингвистика
2. пенал во ракомет
Англиски: penalty throw Албански: penallti shtatëmetërshe
Употреба: Спорт
Примери:
Најлошо изведениот седмерец во историјата на ракометот.