а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмаче

мн. седмачиња
Вид збор: Именка, среден род
Предвреме родено дете во седмиот месец на бременоста.
Англиски: preemie Албански: shtatëmuajsh, shtatanik
Употреба: Деминутив , Медицина