а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седиште

мн. седишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1997
1. Место на кое се седи.
Англиски: seat Албански: ulëse
Примери:
Немаше веќе слободни седишта
Предно, задно седиште.
2. Место каде што престојува некоја личност, власт и сл.
Англиски: residence Албански: rezidencë
Примери:
Во седиштето на Обединетите нации.
Со седиште во Скопје.