а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

себељубје

(едн.) себељубјето
Вид збор: Именка, среден род
Грижа само за себе, за своите интереси; исполнет со себе.
Англиски: egotism
Примери:
Исполнет со себељубје.