а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свлече

свлечат; свлечи, свлечете; свлеков, свлекоа; свлекол, свлекле; (ќе) свлечев, (ќе) свлечеа; (ќе) свлечел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10895
1. Со влечење симне нешто од високо.
Англиски: pull down Албански: zbret
Примери:
Го свлекоа долу.
(прен.) Да свлече товар од себе.
2. Симне облека некому.
Англиски: undress Албански: zhvesh
Примери:
Го свлекла детето за да го бања.
Го свлекле угул гол.
3. (се свлече) Со влечење се спушти надолу, се слизне.
Англиски: slide down Албански: zbret
Примери:
Одвај се свлекла долу.
4. (се свлече) Симне облека од себе, се соблече.
Англиски: undress Албански: zhvesh
Примери:
Се свлекоа и си легнаа.