а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свитлив

свитливи
Вид збор: Придавка
1. Кој може да се свитка.
Англиски: pliable
Примери:
свитливо дрво
2. Кој може лесно да се приклони, да попушти, попустлив.
Англиски: yielding
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е лесно свитлив.