а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свечен

свечени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2763
1. Кој се однесува на свеченост, наменет за свеченост; кој се одвива со особен церемонијал. свечен ден
Англиски: solemn
Примери:
свечено заседание
свечена облека
Свечено пуштање во работа.
2. Величествен, необично сериозен.
Англиски: magnificent Албански: madhështor
Примери:
со свечен глас
3. За клетва, обврска, ветување - особено сериозен, кој не може да се наруши.
Англиски: ceremonious Албански: solemn
Примери:
свечена изјава
свечена клетва
свечено ветување