а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свене

свенат; свени, свенете; свенав, свенаа; свенал; (ќе) свенев, (ќе) свенеа; (ќе) свенел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14596
1. За растение - загуби свежина, се исуши.
Англиски: wilt Албански: vyshket
Употреба: Ботаника
Примери:
Многу брзо свенале цвеќињава.
2. Загуби свежина на младоста, загуби бодрост, сила, животност.
Англиски: fade Албански: venitem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас знам, ќе свенам како скинат цвет.