а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санитар

мн. санитари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48076
1. Лице што припаѓа кон помошниот медицински персонал.
Англиски: ambulance Албански: sanitet, infermier
Употреба: Медицина
2. Во војската - војник подготвен да дава прва помош.
Англиски: paramedic Албански: sanitet
Употреба: Воен термин , Медицина