а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самопризнание

мн. самопризнанија
Вид збор: Именка, среден род
Признавање на сопствена кривица, престап и сл.
Англиски: confession
Примери:
Сите ги изненадија неговите самопризнанија.