а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самар

мн. самари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5185
1. Грубо седло, обично за магариња, маски и коњи.
Англиски: saddle Турски: semer Албански: samar, shalë
Примери:
Купи во градот нов самар за своето добро магаре.
2. Направа за носење товар на грб.
Албански: samar
Примери:
Носачот можеше да го пренесе сандакот само со самар.
3. бреме, товар
Англиски: burden Албански: barrë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел живот си го влече самарот.
Изрази
(разг.) Го каниле магарето на свадба, та му зарачале да си го земе самарот.
(посл.) Дури има магариња (плеќи), ќе има и самари.
Имаш ли грб, самари триста смисла - кој сака да работи, ќе најде работа.
Не може по магарето, удира по самарот.
(посл.) Спроти самарот и зобницата.